Испечати

Фритули со кашкавал

Фритули со кашкавал

Состојки

  • 1 јајце
  • 1/2 лажиче сол
  • 1 лажиче ракија
  • 1 лажиче пециво
  • 60гр ситно рендан кашкавал
  • 60мл млеко
  • 90мл јогурт
  • 7 лажици полни брашно
  • зачини може по сопствен вкус
  • масло за пржење, рендан кашкавал по потреба

Подготовка

Вкусно, крцкаво, кревко....
Во еден сад ги ставаме јајцето, солта, јогуртот, ракијата, млекото и ренданиот кашкавал.
Лесно промешуваме и ги додаваме брашното и пецивото.
На оган ставаме една мала касерола, додаваме масло и со помош на лажиче ги пржиме на тивок оган, да поруменат.
Ги редиме на хартиени салфети.
Потоа ги сервираме и наросуваме рендан кашкавал.