Испечати

Празнични мафини со овошен јогурт од шумско овошје и ганаш

Празнични мафини со овошен јогурт од шумско овошје и ганаш

Состојки

 • 2 јајца
 • 200мл овошен јогурт од шумско овошје
 • 50мл масло
 • 3 лажици шеќер
 • 6-7 лажици брашно
 • 1 лажиче пециво
 • ганаш
 • 100гр црно чоколадо(70% какао маса)
 • 100мл слатка павлака
 • сребрени бонбони за декорација
 • малку мелен печен бадем за наросување

Подготовка

Прво јајцата ги матиме со шеќерот да побелат.
Го исклучуваме миксерот ги додаваме маслото и овошниот јогурт и промешуваме.
Додаваме брашно, пециво и по желба некоја арома или замрзнато шумско овошје, јас не ставив по желба на дегустатирите.
Ги полниме хартиените кошнички со смесата и печиме околу 15 минути на 200 степени.
За тоа време во еден сад ги соединуваме слатката павлака и чоколадото.
Не смеат да провријаат.
На испечените мафини им ги одстрануваме хартиените кошнички.
Сега изладената ганаш смеса ја матиме со миксер.
Ја ставаме во готварски шприц и ги декорираме мафините.
Ја завршуваме декорацијата со бомбони и мелен бадем.