Испечати

Сладолед со слатко од трендафил, бадеми и ореви

Сладолед со слатко од трендафил, бадеми и ореви

Состојки

  • 200 мл шлаг крем засладен
  • 1 чаша (200мл) павлака
  • 4 лажици слатко од трендафил
  • 50 гр бадеми
  • 50 гр ореви

Подготовка

Едноставен начин за подготовка на домашен и вкусен сладолед.

Подготовка
Изматете го шлаг кремот.
Во блендер измешајте ја павлаката и слаткото од трендафил, а потоа смесата соединете ја со изматениот шлаг крем.
Ставете го сладоледот да се замрзни
Сервирајте го сладоледот во чаша со бадеми и ореви и ставете одозгора како прелив од слаткото по малку.

Забелешка
Слаткото од трендафил може да го замените со вашето омилено слатко.