Испечати

Ролат пита со спанаќ и сирење

Ролат пита со спанаќ и сирење

Состојки

 • 500 гр. Готови кори за пита
 • Потребно за премачкување на корите
 • 500 мл. Газирана вода
 • 25 гр. свеж квасец
 • 1 и ½ чаша брашно тип 400
 • ½ чаша пченкарно брашно
 • ½ филџан зејтин
 • 1 лажица шеќер
 • 1 мала лажичка сол
 • 3 јајца
 • За филот е потребно
 • 200-300гр, Исчистен Спанаќ
 • 300 гр. Сирење
 • Наросување со сусам

Подготовка

Квасецот се става во 500 мл. Газирана млака вода да се растопи, па се додава солта, зејтинот, шеќерот и брашното. Во таа кашеста смеса се додаваат 3 јајца предходно измутени со жица за матење. Со оваа кашеста смеса се премачкуваат корите.
За филот најпрво се спрема спанаќот. Спанаќот се чисти, се мие и се сече. Се става врела вода врз спанаќот и да отстои околу 5 минути и се прецедува. Да подолади малку па се додава и сирењето иситнето и се заедно се измешува. Со тоа филот од сирењето и спанаќот е готов. Сол не додадов бидејќи сирењето беше доволно солено.
Се зема една кора, се премачкува со кашата. Врз неа се реди друга кора, па и таа се премачкува. Истото се повторува и со третата кора. Откако ќе се премачка третата кора, се реди филот од спанаќот и сирење и се витка во ролат. Па се става во намрсена тепсија. Постапката се повторува со сите кори.
Со кашата што ќе остане се премачкуваат ролатите одозгора и се поросуваат со сусам.
Вака подготвена ролат питата се остава да одстои 1 час, па потоа се пече 25-30 минути на 200 степени додека убаво да зарумени.