Испечати

Султанија - колаче од пудинг

Султанија - колаче од пудинг

Состојки

  • 500 мл млеко
  • 1 пудинг од ванила
  • 2 банани
  • 6 лажици шеќер
  • Прелив
  • 1 чаша малинки
  • 2 лажици шеќер
  • 1 лажичка нишесте
  • кокос за увалкување на султаниите

Подготовка

1. Во тенџере се вари пудингот заедно со млекото и шеќерот. Додека е врел се става во 6 филџани (зависи од големината)кои претходно се наквасени со студена вода.Во секој филџан се става по едно тркалце банана и се остава да се олади пудингот.
2. Со мал нож се поминува околу филџанот и се вади пудингот од финџалите. Се увалкуваат во кокос и се декорира со преливот од малинки.
3. Прелив
-Се става на рингла малинките и шеќерот да зовријат. Потоа се додава нишестето измешано со малку вода и се додава во малинките. Преливот е готов.
На здравје!!!