Испечати

Ролат со мелено месо, кашкавал и мешан зеленчук.

Ролат со мелено месо, кашкавал и мешан зеленчук.

Состојки

 • 700гр мешано мелено месо
 • 3 главици кромид
 • 2 јајца
 • 2 лажици брашно
 • 50гр. лебни трошки
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1 лажица мешан зачин
 • 1 лажица буковец
 • 1лажица шарена сол
 • 5-6 кисели краставички
 • 200гр. кашкавал
 • малку замрзнат мешан зеленчук и магданос по желба

Подготовка

Подготовка
Започнуваме со рендањето на кромидот во него го додава меленото месо и сите зачини, јајца,магдонос и лебни трошки.  Замесуваме смеса која ќе ја оставиме неколку часа во ладилник.
Фолијата ја премачкуваме со масло фино го распоредуваме месото на краевите го ставаме кашкавалот на ленти сечените краставички и мешаниот зеленчук.
Формираме ролат кој го затвараме со фолија и го ставаме во тава за печење со капак со малку водичка. Печеме околу еден час на 220степени намалуваме на 180 уште дваесетна минути.
Ролатот го сечеме откако убаво ќе се излади.
На здравје!!!