Испечати

Розен колач со вкус на слатка павлака

Розен колач со вкус на слатка павлака

Состојки

  • 1 пакетче какао дебели розен кори (4 парчиња)
  • 800 мл млеко
  • 3 пакетчиња прашок за пудинг со вкус на слатка павлака
  • 6 лажици шеќер
  • 200 гр бело чоколадо
  • 200 гр путер или маргарин
  • 1 пакетче шлаг или 120 мл слатка павлака
  • винчини чоколаден прелив

Подготовка

Во дел од млекото растворете го прашокот за пудинг од слатка павлака со една лажица шеќер.
Остатокот од млеко и шеќер загрејте го до пред вриење и потоа додадете го растворениот прашак и сварете крем пудинг.

Тргнете од рингла и додајте го чоколадото искршено на коцки и иситнетиот путер.
Мешајте додека не добиете мазна смеса. Доколку сакате побрзо тогаш измиксирајте го.

Врз секоја кора се ставаат по 6 полни лажици од пудинг кремот дури и на таа најгоре.

Оставете ја на ладно барем еден час, па потоа филовајте одозгора со слатка павлака или шлаг кој ќе го исшарате со чоколаден прелив.

Сечете на штангли или коцки и послужете.