Испечати

Камел тортици

Камел тортици

Состојки

  • 1 портокал (120 мл сок од портокал и кората)
  • 250 гр моркови
  • 2 јајца
  • 180 гр шеќер
  • 80 гр масло
  • 80 гр мелени бадеми
  • 30 гр нишесте
  • 1 прашок за пециво
  • 170 гр брашно

Подготовка

Подготовка:

Морковите и 120 мл сок од портокал изблендирајте ги во пире. Претходно изрендајте ја кората од портокалот. Јајцата и шеќерот матете ги додека се растопи шеќерот и смесата дојди густа како крем. Потоа додадете го маслото, кората од портокалот и пирето од морков. Полека вмешајте ги мелените бадеми, прашокот за печење, густинот и брашното. Смесата излијте ја во намастени калапи и печете на 165С околу половина час. Печените тортички оставете малку да подоладат во калапите пред да ги извадите, полејте ги со некој прелив или шеќер во прав и послужете.