Испечати

Домашна богата пица

Домашна богата пица

Состојки

 • за тесто
 • 500 гр брашно
 • 2 лажички сув квасец
 • 1 јајце
 • 150 мл јогурт
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажица шеќер
 • за фил
 • 200 гр шунка
 • 100 гр кечап
 • 200 гр кашкавал
 • 3 јајца
 • 100 гр сирење
 • 100 гр печурки

Подготовка

Во просеаното брашно додајте квасец сол и шеќер. Додајте јајце, јогурт и замесете тесто. Оставете го да стаса.
Тестото рассукајте го во пласт, ставете го во тепсија за печење.
Врз тестото ставете кетчап, шунка,печурки, сирење и кашкавал, ставе го да се пече на температурата 220 степени.
При крај на печење ставете врз пицата матени јајца и печете уште 10 минути.
Извадете ја пицата од рерна, премачкајте со путер покријте ја и оставете малку да се подизлади. Сечете пица на парчиња и уживајте.
Вака направена пица сакаат кај мене дома домашните.
Добар апетит!