Испечати

Јагнешко месо во маринада

Јагнешко месо во маринада

Состојки

 • за маринад
 • 3 чешниња лук
 • 1 кафено лажиче оригано
 • 1 кафено лажиче мајчина душица
 • сок од еден лимон
 • 2 супени лажици алкохолен оцет
 • 1 супена лчажица рузмарин
 • 3-4 супени лажици сол
 • 1 морков
 • јагнешко бутче од 3 кг
 • за во тавчето
 • 200мл масло
 • 200мл бело вино
 • 1 страк праз
 • 1 лимон
 • 2 моркови
 • 700 мл вода
 • 2 лажиици сув зачин

Подготовка

Јагнешко кое се топи во уста ...ништо повеќе нема да кажам.
Јагнешкото бутче се мие убаво под млаз ладна вода, а потоа со нож му се прават мали џепов за да ставиме лукче и морков.
Ориганото, мајчина душица, рузмаринот, сокот од лимон и оцетот се мешаат во еден сад.
Јагнешкиот бут го посолуваме убаво, а потоа во џеповите ставаме лук и парчиња морков, а потоа го премачкуваме со маринадата го покриваме убаво во фолија и го оставаме 24 часа во ладилник да си прими вкусови.
Во тава ставаме парчиња праз, морков лимон и врз тоа го ставаме јагнешкиот бут, налеваме вода, вино и масло, а потоа врз него го посолуваме сувиот зачин. Покриваме убаво со фолија и ставаме да се пече на 170 степени 3 часа.
После 3 часа го откриваме месото и со течноста од тавчето му ставаме одозгора и вракаме да се зарумени на 200 степени.
На здравје !!!