Испечати

Пастрмка во пиво

Пастрмка во пиво

Состојки

  • 120 гр брашно
  • 150 мл пиво
  • 1 мало лажиче сол
  • 100-200 гр брашно за валкање
  • 2 пастрмки

Подготовка

Како голем обожавател на риба, денес ќе пишам еден поинаков начин за подготовка.
Ја обожувам секоја риба, а сега ќе пишам и како можете да спржите риба со малку додатоци.

Во сад на страна ќе изматите 120 гр брашно,150 мл пиво и 1 лажиче пециво.
Посолете ја рибата, нека постои така.
Рибата ќе ја избришете убаво со хартија да биде сува.
Потоа исечете ја на парчиња.
Ако сакате може и цели да ги пржите.
Кога се суви, избришани со хартија, земете ја рибата и валкајте ја во брашно, па во смесата.
Маслото претходно нека е зовриено и веднаш ставајте од рибата, нека се пржи. Оставете нека се пржи додека не добие убава руменка боја.
Сервирајте со некој сос за риба.
На здравје