Испечати

Чоколадно суфле

Чоколадно суфле

Состојки

  • 1 јајце
  • 100гр шеќер
  • 100мл масло
  • 100мл млеко
  • 1 ванила
  • 2 лажици какао
  • 1 пециво
  • 8 лажици брашно
  • плус

Подготовка

Се мати јајцето со шеќерот и ванилата, па се додава маслото, шеќерот и на крај какаото, брашното и пецивото. Садовите се премачкуваат со маргарин (може и шолји за кафе) и се полнат со смесата(не до крај ) и му се става внатре по 2-3 коцки чоколадо. Во големо тенџере на оган се додава вода околу 1,5цм се редат садовите се вклучува шпоретот на најјако, се покрива тенџерето со кујнска крпа па со капак и се остава околу 15тина мин.Толку,суфлето е готово.