Испечати

Торта со малини, наполитанки и бисквити (без печење)

Торта со малини, наполитанки и бисквити (без печење)

Состојки

 • За подлога
 • 200 гр бисквити винчини
 • 100 гр наполитанки винчини
 • 50 мл млеко
 • 80 гр путер
 • 2 лажици какао
 • За фил
 • 500 мл млеко
 • 8 лажици шеќер
 • 1 ванила
 • 100 гр маргарин
 • 100 гр малини
 • 5 лажици густин

Подготовка

Бисквити и наполитанки здробете ги со рака, додајте млеко и стопен путер. Се промешајте и ставете во формата за торта. Ставете го во фрижидер.
За фил
Половина од млекото ставете да зоврие, во останато млеко ставете густин, шеќер, ванила промешајте и истурете во врело млеко мешајте додека не загусне.
Оставете да истине. Маргарин изматете со фил. Ставете врз подлога внатре ставете малини. Оставете во фрижидер да се стегне.
Торта прелијте со прелив за торти и украсете со шлаг. Одозгора јас украсив со бисквити, наполитанки и малини.
Добар апетит!