Испечати

Телешко динстано месо

Телешко динстано месо

Состојки

 • 1 кгр телешка удина
 • 1 лажиче сенф
 • 1/2 лажиче бибер
 • 1/2 лажиче сол
 • 1/4 лажиче зачин
 • 3-4 моркови
 • 1 гранче целер
 • 1 лажица магдонос
 • 50мл бело вино
 • околу 100мл вода
 • 300гр маринирани шампињони

Подготовка

Прво измиеното телешко месо, го сечеме на парчиња, а ако има жилички ги одстрануваме.
Сега ставаме сенф, сол, бибер, зачин и масло.
Едноставно го масираме месото односно, убаво ги втријуваме зачините во месото.
Додаваме гранче целер, сецкано ситно, магдонос, лупени и сецкани моркови.
Го оставаме садот за готвење во фрижидер да одстои месото 2 часа.
Потоа на оган го ставаме садот и без да додаваме било каква течност, оставаме месото да се запржи од двете страни.
Од кога благо заруменило и фатило коричка, додаваме бело вино и малку вода колку да го покрие зајрето.
Динстаме на мноогу тивок оган околу 1-1,30 час, или по потреба.
Ако има потреба, односно месото не е готово, додаваме малку течност, вода.
Пред сам крај ги додаваме процедените шампињони и готвиме кратко.
Сервираме со прилог по избор,...пире, ориз....