Испечати

Тава со компири и домати (посно)

Тава со компири и домати (посно)

Состојки

  • 1,8-2 кг. компири
  • 6 домати
  • 4 лажици бунгур (кршена пченица)
  • по потреба масло, црн пипер, вода
  • 2 лажици мешан сув зачин
  • 2 лажици црвен пипер

Подготовка

Ги обожавам јадењата подготвени во земјена тава, оваа посебно ја правев според мој вкус и со расположливите намирници во моментот, резултат-прекрасна посна зеленчукова тава (одлична за љубители на манџи без месо како мене, ха, ха).

1. Во тавата се става масло, се редат излупените компири исечени на кругови како за мусака.
2. На доматите (подобро е да се поголеми и потврди), им се лупи лушпата, се сечат на кругови и се редат врз компирите, се полева со масло, се посипува со црн пипер, мешан сув зачин, црвен пипер и бунгур (кршената пченица).
3. Се завршува со уште еден ред компири како во основата, се тура млака вода околу 1,5 литри да дојде малку над компирите, пак се посипува со малку масло, црн пипер и мешан сув зачин.
4. Тавата се става во рерната, се пушта на најсилно и штом почне да врие водата се намалува на 200 степени, и така се пече околу час и половина.

Не е потребна никаква запршка, бунгурот ја врши целата работа, на здравје!