Испечати

Триаголници со кокос

Триаголници со кокос

Состојки

  • 300гр бисквити
  • 50 гр путер
  • 50 мл млеко
  • 2 лажици какао
  • За фил
  • 150 гр кокос
  • 50 гр шлаг
  • 100 гр шеќер во прав
  • За украсување
  • 100 гр бело чоколадо

Подготовка

Бисквитите измелете ги во блендер.
Додајте стопен путер, млеко и измесете ја смесата.
Во триаголен калап постелете нејлонска фолија и ставете од смесата, направете по средина дупка за да ја наполните. Од смесата оставете еден дел за покривање.
Во кокосот додајте изматен шлаг и шеќер во прав. Се' убаво промешајте.
Триаголникот наполнете го со смеса од кокос, покријте одозгора со останатата чоколадна смеса. Затворете со најлонска фолија и оставете во фрижидер.
Стегната смеса прелијте со бело чоколадо и ставете чоколадни лушпи.
Добар апетит!