Испечати

Рaванија

Рaванија

Состојки

 • 5 јајца
 • 10 лажици шеќер
 • 1 ванила
 • 5 лажици врела вода
 • 10 лажици гриз
 • 5 лажици брашно
 • 1/2 пециво
 • За шербет
 • 500 гр. шеќер
 • 500 мл. вода
 • 1 ванила

Подготовка

Се матат јајцата со шеќерот и ванилата, па се додава врелата вода, на крај помешани брашното, гризот и пецивото.
По желба може кора од лимон и малку какао.
Се излева во намрсено и побрашнето плехче 32 на 20 цм..
Се печи 20-25 мин. на 180 степени, во претходно загреана рерна.

Ладна се сечи и се полева со топол шербет.

За шербетот-штом зовријат состојките за шербетот се продолжува со варење уште 5 мин. на умерен оган.

Ја украсив со матена слатка павлака и мелени лешници.

На здравје! -)