Испечати

Сируп од жалфија - природен сируп против кашлица и болки во грлото

Сируп од жалфија - природен сируп против кашлица и болки во грлото

Состојки

  • 500гр. мед
  • 20 листови жалфија
  • 1 лимон кора и сок (опционално)
  • 1 прачка цимет (опционално)

Подготовка

Природниот сируп од жалфија има смирувачко и антиинфламаторно дејство. Помага да се спречи настинката доколку го употребите при појава на првите симптоми на настинка. Ако веќе сте болни, го забрзува процесот на заздравување и помага во олеснување на симптомите како што се иритација и болки во грлото.

Подготовка
Медот ставете го во длабок сад. Додадете ги измиените и исушени листови жалфија, промешајте. По желба, додадете рендана кора и сок од 1 лимон и цимет. Ставете во тегла, затворете со капак и оставете да отстои 4-6 недели.
Потоа се цеди и се складира во тегла и се чува на темно место.

Напомена:
Сирупот не се препорачува за трудници и доилки како и за бебиња до 1 година.