Испечати

Колач со јаболка (посно, веган)

Колач со јаболка (посно, веган)

Состојки

  • *се мери со шоља од 200мл.
  • 4 големи јаболки
  • 400гр. шеќер
  • 1 полна лажичка сода бикарбона
  • 2 шољи сечкани ореви
  • 2 шољи зејтин
  • 1 лажица рум
  • 1 прашок за пециво
  • 4 шољи брашно
  • по желба 2 лажички цимет

Подготовка

Јаболката излупете ги и изрендајте ги на крупната страна од рендето. Додадете им го шеќерот и содата и измешајте убаво со дрвена лажица. Оставете ја смесата да отстои 30тина минути.
Вклучете ја рерната да се загрева на 200 степени. Тава со пречник од 28см. премачкајте ја со зејтин.
Додадете ги останатите состојки кон смесата со јаболка и добро измешајте ја. Ставете да се печи на 200 степени додека колачот убаво да нарасни и малку да порумени (околу 15 минути), па потоа намалете на 180 степени и продолжете со печење уште 40 минути. По потреба, ставете хартија врз колачот за да не ви загори.
Кога ќе се испечи, оставете малку да олади, па наросете одозгора со шеќер во прав.