Испечати

Колаче со чоколадни гранули

Колаче со чоколадни гранули

Состојки

  • 100 грама путер растопен
  • 160 грама кафеав нерафиниран шеќер
  • 80 грама шеќер
  • 1 јајце + 1 жолчка од јајце
  • 2 лажици ванилин екстракт
  • 350 грама брашно
  • 1/2 лажица сода бикарбона
  • 1/2 лажица сол
  • 100-150 грама чоколадни гранули

Подготовка

1. Се матат со миксер путерот и шеќерите.
2. Се додаваат јајцето, жолчката и екстрактот од ванила, и се’ се меша заедно.
3. Полека се додаваат и брашното, содата и солта. Се мати со миксер за да се соедини убаво.
4. Се додаваат и чоколадните гранули.

Потоа се става смесата во плех, и се пече околу 30 минути на 160 степени.

Јас би ви препорачала да го служите со топка сладолед од ванила. Одлично одат заедно! Сигурна сум дека ќе го подготвите рецептот повторно.

Во случај да ве интересира, оваа доза од колачето содржи некаде околу 804 калории. Да напоменам дека содржи и Витамин А, Калциум и Железо!