Испечати

Пунч од портокал, лимон и зелен лимон

Пунч од портокал, лимон и зелен лимон

Состојки

  • 500мл свежо исцеден сок од портокал
  • 200мл свежо исцеден сок од лимон
  • 30мл свежо исцеден сок од зелен лимон (лајм)
  • 200мл зовриена вода
  • 150гр шеќер

Подготовка

Кој не би посакал еден ваков пијалок во зимските ладни денови? Она што највеќе го сакам во зима е тоа што цитрусните овошја се достапни баш во секоја продавница.
За најефикасен цитрусен пунч потребно ќе ви биде

1. Користење на свежо исцеден сок кој ке ви помогне, без сомнеж, Електричната цедалка на Делимано.

2. Да не се служи веднаш, да се остави прво да одмори неколку саати во фрижидер (јас го оставам преку ноќ и сабајле имам прекрасен пијалок)

3. Не ставајте парчиња од овошјето во пунчот туку само по ваша желба во чашата за послужување бидејќи може да дојде до расипување.

Па да го приготвиме
Свежо исцедените сокови ставете ги по поголем сад за послужување.
Зовриете ја водата и додадете го шеќерот и мешајте додека се раствори. (оставете ја да се излади)
Измешајте ја со сокот.
Чувајте во фрижидер додека се излади.
Послужете со мраз и парчиња цитрусно овошје.

Резултатот од овој рецепт беше толку сладок и освежувачки, што се надевам дека ке го направам зимска традиција во моето семејство.

И не заборавајте! Задолжително е да си додадете водка во сопствената чаша!