Испечати

Фокача со домати, маслинки и сирење

Фокача со домати, маслинки и сирење

Состојки

  • 2 јајца
  • 200 мл јогурт
  • 150 гр брашно
  • 1/2 прашок за печиво
  • прстофат сол
  • 1 домат
  • по желба шунка
  • по желба сирење
  • по желба маслинки
  • по желба свеж копар, босилек

Подготовка

1. Јајцата се матат со маталка, во нив се додава јогуртот и двете состојки убаво се мешаат.

2. Потоа се додава прашокот за печиво, прстофат сол и брашното и се меша додека не се добие хомогена смеса.

3. Во така добиената смеса се додава ситно сецкана шунка.

4. Во намрсена и набрашнета тепсија (број 26) рамномерно се распоредува смесата, а врз неа се распоредуваат сирењето, доматот исечен на тенки кругови и ситно сецканите маслинки.

5. Се пече во претходно загреана рерна на 200 степени 20-25 минути.

* На крај се наросува со свеж копар или босилек.