Испечати

Пилешки џигер со печурки и доматен сос

Пилешки џигер со печурки и доматен сос

Состојки

  • 500 гр пилешки џигер со срца
  • 1 морков
  • 1 мала главица кромид
  • 100 гр маринирани печурки
  • 400 гр доматен сос

Подготовка

Неколку години наназад го приготвувам овој рецепт, многу е вкусен и лесен за подготовка па еве рецепт за сте да го пробаат..
Морковот и кромидот се рендаат на ситната страна од рендето и се запржуваат на малку масло. Пилешкиот џигер убаво се мие. Кога ќе омекне морковот и кромидот се додава џигерот и се пржи додека почне џигерот да поцрвенува. Пред да биде готов се додаваат печурките и домстниот сос и се остава да крчка и да се згусти до посакуваната густина. Јас го тргам пред време бидејки сакаме кога има повеќе за макање. Се зачинува по вкус со мешан зачин.
Пријатен аптетит !!!