Испечати

Крцкави стапчиња со џимиринки (чварки)

 Крцкави стапчиња со џимиринки (чварки)

Состојки

  • 300гр брашно
  • 150гр мелени џимиринки
  • 1 лажиче сол
  • 1/2 лажиче бибер
  • 1 јајце
  • околу 100 мл јогурт
  • 1/2 лажиче пециво
  • 1/4 лажиче сода бикарбона
  • 1 јајце за премачкување
  • сусам

Подготовка

Прво со помош на Нутрибулет ги мелиме џимиринките.
Во вангличка ги ставаме јајцето, солта, џимиринките и јогуртот.
Промешуваме.
Потоа во еден сад ги соединуваме брашното, пецивото и содата.
Замесуваме тесто, мазно и нелепливо.
Одма сучиме кора танка околу 3-5 мм.
Со помош на алатка ја сечеме на стапчиња.
Одозгора премачкуваме со изматено јајце и наросуваме сусам.
Ги редиме стапчињата во ненамастена тава.
Ги печиме по околу 15 минути на 180 с.
Оставме малку да се изладат, па ги послужуваме овие вкусни, солени грицки.