Испечати

Видео рецепт: Рустичен празничен леб

Видео рецепт: Рустичен празничен леб

Состојки

 • 2 кг. брашно
 • 200 гр. Мусковадо шеќер
 • 1 лажица цимет
 • 1 лажица кардамон
 • 300 гр. путер
 • 1150 мл. млеко
 • 4 кесички сув квасец
 • 4 јајца
 • кора од 2 портокали
 • кора од 2 лимони
 • 200 гр. кандирано овошје
 • 150 гр. суви кајсии
 • 150 гр. јатки
 • 150 гр. суво грозје, натопено во рум

Празниците ќе бидат совршени со овој сладок леб, кој се подготвува без месење.