Испечати

Компири со сланина и печурки

Компири со сланина и печурки

Состојки

  • 150 гр чадена сланина
  • 8 варени компири
  • 100 гр печурки
  • 1 кромид
  • мешан зачин по вкус

Подготовка

Компирите сварете ги. Оставете да изладат и излупете ги.
Компирите исечете ги на коцки.
Кромидот ситно исечете го и ставете го да се пржи. Додајте сечени печурки и сечена сланина заедно, попржете малку, додајте компири и уште малку подпржете ги. Посолете, додајте сув зеленчук. На крај ставете ситно сечен магдонос и младо кромидче.
Добар апетит!