Испечати

Освежителна салата со чаден кашкавал и ореви

Освежителна салата со чаден кашкавал и ореви

Состојки

  • 100 гр ореви
  • 1 свежа краставица
  • 50 гр сусам
  • 150 гр кисела павлака
  • 2-3 лажици мајонез
  • 100 гр чаден кашкавал
  • 100 гр печеница или салама
  • 100 гр сирење
  • бибер по вкус
  • 2-3 лукчиња

Подготовка

Салатава е калорична ама е и особено вкусна, чадениот кашкавал и дава посебен шмек.

Подготовка
1. Сусамот го потпекуваме кратко и го оставаме да излади.
2. Краставицата ја лупиме и ја сечкаме на ситни коцки.
3. Кашкавалот го сечкаме на ситни коцки, како и печеницата или некоја друга салама.
4. Оревите ги мелеме, а сирењето го рендаме.
5. Исчистеното лукче го поминуваме низ преса или ситно го сечкаме.
6. Додаваме кисела павлака и мајонез и соединуваме со лажица.

Забелешка
Добро е салатава да отстои неколку часа во фрижидер пред да ја сервирате, за да се соединат вкусовите.