Испечати

Кекс со јаболка,ореви и слатко од аронија

Кекс со јаболка,ореви и слатко од аронија

Состојки

 • 3 јајца
 • 2 филџани кафеав шеќер
 • 2 филџани масло
 • 1/2 пециво
 • 1/2 лажиче сода бикарбона
 • 6 филџани бело брашно
 • 100гр. сецкани ореви
 • 3 рендани јаболка
 • 4 лажици слатко од аронија
 • 1/2 филџан топла вода
 • шеќер во прав за наросување на колачот

Подготовка

Брз и лесен за подготовка кекс.
Најпрво ги биеме јајцата заедно си шеќерот се додека не се стопи.
Потоа го додаваме маслото, пецивото, содата и на крај брашното.
Миксерот го намалуваме на најмалата брзина и постепено ја додаваме водата.
Го исклучуваме миксерот и ги додаваме јаболката и слаткото.
Сега промешуваме со лажица. Сместа е погуста (нека не ве буни). Јаболката ќе си пуштат вода и смесата ќе си дојди убава како за кекс. На крај ги додаваме и оревите и се убаво промешуваме. Тестото го истураме во намрсен тркалезен калап и печиме прво на 190 степени околу 15 минути, потоа намалуваме на 170 и печиме уште 30 минути. Најубаво ќе знаете дали е печено кога ќе боцнете со чечкалица во кексот.
Оставете да се излади и наросете обилно се шеќер во прав.