Испечати

Рум колачи

Рум колачи

Состојки

  • 100 гр путер
  • 50 гр шеќер во прав
  • пола пакетче од 7 гр рум шеќер
  • 130 гр брашно
  • 1 лажица густин
  • по потреба суви кајсии

Подготовка

1. Омекнатиот путер го мешаме со шеќер во прав и со рум шеќер. Потоа се додава брашно и густин и се промешува.
2. Од приготвеното тесто се прават цвеќиња ( може со кујнски шприц) и врз нив се ставаат парчиња од суви кајсии. Колачите се редат во плех обложен со пекарска хартија и се печат во загреана рерна околу 10-15 минути на 180 степени.

Во истите колачи може да се додаде наместо рум шеќер, рендана кора од лимон или портокал.