Испечати

Тава со зеленчук и пилешко

Тава со зеленчук и пилешко

Состојки

  • 800гр пилешки стек
  • 800гр мешан зеленчук
  • 400гр печурки
  • 500гр компир
  • 200мл црно вино
  • 500мл вода
  • 2 лажици сенф

Подготовка

Пилешкиот стек се сече на парчиња и се пржи на загреан зејтин. Во истата тава се додаваат и печурките и се пржат. Компирот се лупи и се сече на поситни коцки. Во поголем плех се мешаат содржината од тавата и останатиот зеленчук. Се додаваат зачините и се налева со виното, водата и сенфот. Целата содржина се меша, се покира со алу фолија и се пече. Пред крај се трга фолијата и се допечува тавата додека испари сета течност.
Печурките може да бидат свежи или конзервирани. Брза и едноставна подготовка, а богата чинија на изглед и вкус.