Испечати

Филуван кадаиф со јајца

Филуван кадаиф со јајца

Состојки

  • 500 гр кадаиф
  • 5 јајаца
  • 5 лажици шеќер
  • 200 гр мелени ореви
  • 250 гр путер
  • 1 пакетче ванила
  • за шербет
  • 1 кг шеќер
  • 700 мл вода
  • 1 лимон

Подготовка

1. Јајцата ги кршиме и ги делиме белките од жолчките. Белките го матиме со миксер заедно со шеќерот, потоа ги додаваме жолчките, ванилата, оревите и мешаме со лажица.
2. Путерот го топиме и со него премачкува тава бр. 36. Во тавата ставаме половина од кадаифот и попрскуваме со половина од путерот. Врз кадаифот го нанесуваме филот и попрскуваме со преостанатиот путер. Кадаифот печеме на 180 степени околу 30 минути и оставаме да се излади.
3. Шербет. Водата и шеќерот ги зовриваме, а лимонот го сечкаме на кругови. По 5 минути варење во шербетот го додаваме лимонот, промешуваме и оставаме да се излади. Со млакиот шербет го преливаме изладениот кадаиф. Во тавата ги нанесуваме и круговите лимон и оставаме кадаифот да го впие шербетот.