Испечати

Брза интегрална пита со целер

Брза интегрална пита со целер

Состојки

  • 3 чаши интегрално брашно
  • 1 чаша бело брашно
  • 1/2 чаша маслинов зејтин
  • 1 чаша газирана вода
  • 3 јајца
  • 2 лажици мелен лен
  • 1 пециво
  • 1 лажица сушен целер

Подготовка

Јајцата се матат со зејтинот, а потоа се додаваат водата, сирењето, зачините и на крај брашното помешано со пецивото. Се меша убаво со лажица и се сипе во подмачкан калап. Се посипува со ленено семе и се пече 20-25 минути на 200 степени.
Испечена се вади од рерна се попрскува со маслинов зејтин и се враќа во исклучена рерна 2-3 минути.
Питата има интересен вкус, а целерот и маслиновиот зејтин имаат прекрасен спој.
Ова е една од оние пити што ве вади од незгодна ситуација. Ти се најавуваат посетители вклучуваш рерна, матиш, печеш и ги пречекуваш со вкусно и топло парче.