Испечати

Тестенини со јагнешко и спанаќ

Тестенини со јагнешко и спанаќ

Состојки

  • 1 главица кромид
  • 2-3 чешнина лук
  • 2 лажици масло
  • 500гр мелено јагнешко
  • 300гр тестенини (во форма на панделка)
  • 500гр исчистена тиква и исецкана на коцки
  • 100гр фета сирење
  • 20гр пармезан
  • 200гр сос од домати

Подготовка

Кромодит и лукот се сецкаат и се пржат.
Се додава меленото јагнешко месо и спанаќот, малку сол и бибер и истите се пропржуваат повремено мешајки со лажица.
Тестенините се варат во солена вода 7-8 мин се додава тиквата и се оставаат да варат.
Откако ќе се сварат се оставаат да се исцедат.
Половина од фета сирењето и смесата со меленото јагнешко месо се додаваат во садот со исцедените тестенини. Добро се мешаат.
Потоа, целата смеса се става во сад за печење.
Се додава другата половина од сирењето и се става да се пече 25мин на 180степени.