Испечати

Салата Chalo

Салата Chalo

Состојки

 • 2 марули
 • 200 гр спанаќ
 • 50 гр рукола
 • 1 дајкон (средна големина)
 • 10-тина кругови конзервирано цвекло
 • 300 гр телешко месо
 • 500 гр пилешки стек
 • 2-3 моркови
 • 2-3 црвени суви пиперки
 • 60 гр индиски ореви
 • 4 лажици соја сос
 • по потреба маслиново масло
 • 5 лажици освежителен прелив за салати

Подготовка

Многу вкусна салата-оброк која го доби името Chalo бидејќи со сопругот буквално ги искористивме сите видови зеленчук кои ги имавме дома и на сето тоа додадовме уште по некоја состојка за да добиеме комплетен оброк.

1. Телешкото месо и пилешкиот стек се варат а отакако ќе бидат готови се сечат на помали парчиња и се тргаат настрана.

2. Марулата, спанаќот и руколата се мијат и се сецкаат во длабок сад.

3. Во тава со загреано масло се пропржуваат кратко парчињата месо, а потоа се додаваат и морковите исечени на тенки кругови, сувите пиперки и соја сосот. Сите состојки се промешуваат заедно за убаво да го впијат соја сосот а потоа се заедно се става во садот со зеленчук.

4. Дајконот се сече на кругови а цвеклото на помали парчиња и се ставаат во садот со останатите состојки.

5. На крај се додаваат индиските ореви и целата салата се полева со преливот.

* Преливот совршено ги надополни и ги потенцираше вкусовите на салатата па поради тоа ние не употребивме дополнителни зачини.