Испечати

Печени јаболка со јатки и мед

Печени јаболка со јатки и мед

Состојки

  • 6 јаболка
  • 1 чаша ( 200 мл) јатки ( миндали, ореви и лешници)
  • 3 лажици мед
  • 1 пакетче ванилин шеќер
  • по желба шеќер

Подготовка

1. Миените јаболка се сечат на горе и капачето се чува. Потоа се вади срцевината со лажичка.
2. Јатките се мешаат во мед со ванилин шеќер.
3. Со овој фил се полнат приготврните јаболка и се затвараат со капа, се редат во тавче обложено со фолија.
4. Јаболките се печат на 200 степени околу 30 минути.

Вака печените јаболка по желба може да им се отстранат капаците и да се посипат со малку шеќер и мед и да се пече уште 5 минути.