Испечати

Празни коцка крофни

Празни коцка крофни

Состојки

  • 1 кг брашно
  • 500 мл млеко
  • 1 лажичка сол
  • 2 лажички шеќер
  • 2 јајца
  • 100 мл масло
  • 1 квасец

Подготовка

Тестото се замесува и се остава да одстои 45мин до 1ч. Потоа се размесува и се остава повторно да кисне уште половина час до 45 мин.
Тестото се расукува и се сечат коцкасти форми.
Додека се подготвува тестото се загрева маслото за пржење. Битното е маслото да биде многу загреано, бидејќи се пржат кратко време на силен оган. При пржењето на крофничките, секогаш на едната страна се надувуваат и се добива една неправила форма, а внатре се воздушести.
Можат да се јадат празни, или со шеќер во прав врз нив, или во солена комбинација, со сирење или јогурт.