Испечати

Колач со кафе и чоколадо за вљубените

Колач со кафе и чоколадо за вљубените

Состојки

 • 150 гр чоколадо ( 75 % какао)
 • тесто
 • 4 јајца
 • 180 гр шеќер
 • 250 гр брашно
 • 250 гр масло
 • 200 мл варено кафе со млеко
 • 25 гр какао
 • 1 пакетче пециво
 • фил
 • 500 мл млеко
 • 100 гр шеќер
 • 3 лажици густин
 • 1 лажица какао

Подготовка

На сите вљубени им го честитам празник :)
1. Јајцата ги матиме со миксер заедно со шеќерот, потоа го додаваме маслото, вареното кафе, пецивото, брашното и какаото и мешаме со жица додека смесата не се соедини.
2. Тава бр. 36 ја намрсуваме со путер и ја набрашнуваме, потоа ја нанесуваме половината од смесата за тестото. Ја печеме во загреана рерна на 200 степени околу 10 минути и ја вадиме.
3. Фил. Сите состојките за фил ги промешуваме и го додаваме 100 гр чоколада искршена на парчиња. Непрекинато мешаме со жица. Откога филот ќе ја добие потребната густина го тргаме на страна.
4. Подизладениот фил го нанесуваме врз испечениот пандишпан и прекриваме со преостаната смеса и печеме уште 15 минути на 180 степени.
5. Подизладениот колач за вљубените ги сечеме во форма на срциња :) - Нели имаме убав празник!?‘))) На ситна страна од рендете врз колачите рендаме од преостанато чоколадо)

Сочен и вкусен колач препорачувам на сите :)