Испечати

Видео рецепт: Генијално свинско рагу со тестенини

Видео рецепт: Генијално свинско рагу со тестенини

Состојки

 • 125 гр. папрадели
 • свинско месо од плешка
 • конзерва пелати
 • црвено вино
 • малку путер
 • половина главица кромид
 • француски магдонос
 • малку пармезан
 • табаско сос
 • малку шампињони
 • 2 чешниња лук
 • сол и црн пипер

Фичо ќе приготви превкусно свинско рагу со маслиново масло, путер и пармезан, во комбинација со тестенини.

Подготовка

Чекор 1: Месото исечете го на тенки парчиња, најтенко што можете. Во тавата за пржење ставете го путерот. Кромидот ситно исецкајте го. Додадете го лукот и шампињоните. Посолете и оставете да динста 20 минути.

Чекор 2: Во сад со вода ставете ги папраделите. Во сосот додадете малку табаско и пред сервирање додадете пармезан. Измешајте ги тестенините со сосот и оставете да крчка 2-3 минути.

Чекор 3: Чинијата во која ќе сервирате премачкајте ја со солен путер, наросете ситно рендан пармезан и ставете ја пастата. Порцијата не треба да биде повеќе од 125 грама.

Чекор 4: Сервирајте!

СОВЕТ: И не заборавај! На сите ни е потребна идеја во кујната... Затоа, доколку ти се допаѓа овој рецепт, биди вистински пријател и сподели!