Испечати

Видео рецепт: Македонска лазања

Видео рецепт: Македонска лазања

Состојки

 • 200 гр. шампињони
 • 2 пакувања лазањи
 • 1 кромид
 • 4 чешниња лук
 • 2 пиперки
 • 400 гр. доматно пире
 • 300 гр. овчо сирење
 • 150 гр. маслинки
 • 500 гр. ајдамер
 • најмалку 500 мл. павлака за готвење
 • 900 гр. јунешко месо
 • ворчестер сос
 • табаско сос

Фичо ќе приготви лазања со зеленчуци карактеристични за нашето поднебје, па затоа ја нарековме Македонска лазања.

Подготовка

Чекор 1: Тенко исечете ги пиперките. Кромидот исецкајте го на полумесечинки. Исецкајте ги маслинките и ставете ги во тава за пржење да ја испуштат водата.

Чекор 2: Месото го пржите и додавате ворчестер сос. Лукот го сечкате и го додавате во месото. Сирењето го дробите и се додава на месото. Се додава доматното пиреи табаско сос.

Чекор 3: На дното ставете ги парчињата лазањи. Над лазањите ставете од смесата, нарендајте кашкавал. Наредете три реда. Најважно е на секој ред да има кашкавал. Над последниот ред нарендајте кашкавал и прелејте со павлака за готвење.

Чекор 4: Печете во загреана рерна на 200 С, 30 минути, или додека да зарумени.

Чекор 5: Сервирајте!

СОВЕТ: По желба, павлаката за готвење можете да ја замените со домашно приготвен бешамел сос.