Испечати

Корпички со пудинг од тиква и мандарини

Корпички со пудинг од тиква и мандарини

Состојки

 • За корпичките
 • 250 гр брашно
 • 125 гр путер
 • 60 гр шеќер
 • прстофат сол
 • 1/4 лажичка прашак за пециво
 • 1 јајце
 • 1-2 лажици ладна вода
 • Пудинг од тиква и мандарини
 • 200 гр исчистена тиква
 • 300 мл млеко
 • 50 гр густин
 • 70 гр шеќер
 • 4 мандарини (исцеден сок)
 • За декорација
 • 50 гр чоколадо
 • 1 лажица масло

Подготовка

За корпичките во длабок сад измешајте ги брашното, солта, шеќерот и прашокот за пециво. Додадете го путерот на собна температура и јајцето и замесете мазно тесто. По потреба ставете 1-2 лажици ладна вода. Завиткајте го тестото во пластична фолија и ставете го во фрижидер на околу 30 минути.
Потоа исукајте тенка кора (2-3мм) и вадете кругови со дијаметар околу 8см. Кругчињата наредете ги во тавче за мафини (не е потребно да го подмачкувате тавчето) и печете ги на 180 степени, 15 минути.

Тиквата исечете ја на мали коцкички и ставете ја во тавче обложено со хартија за печење и печете ја во рерна на 180 степени, 20 минути.
Оставете ја да се подизлади и изблендирајте ја во мазно пире.
Од млекото одвојте дел и измешајте го со густинот. Остатокот ставете го на оган, ставете го шеќерот и со густинот сварете густ крем. Потоа тргнете го од огнот и додадете го пирето од тиква и исцедениот сок од мандарини. Измешајте и вратете на рингла да се свари до саканата густина.

Со топлиот крем полнете ги корпичките.

Чоколадото стопете го на пареа или во микропечка, додадете го зејтинот, измешајте и декорирајте ги корпичките.

Пријатен апетит!

Од оваа доза мене ми излегоа 24 колачиња.