Испечати

Видео рецепт: Крцкави филети од риба со овесни снегулки

Видео рецепт: Крцкави филети од риба со овесни снегулки

Состојки

 • филети од риба
 • За СМЕСАТА ЗА ПОХУВАЊЕ (темпура) ќе ви треба
 • 200 гр. брашно
 • 2 лажички црвен пипер
 • 130 гр. густин
 • 260 мл. вода
 • 1 јајце
 • За СОС ќе ви треба:
 • мајонез, кари и малку кечап
 • Ќе ви треба и:
 • масло за пржење
 • овесни снегулки

Фичо ќе подготви крцкави филети од риба, со богата смеса за похување и овесни снегулки.

Подготовка

Чекор 1: Секоја филета исечете ја на три еднакви дела и оставете ги на крпа добро да се исушат.

Чекор 2: Во сад за матење ставете ги сите состојки за смесата за похување и матете со миксер додека смесата не се изедначи.

Чекор 3: На оган ставете го садот со масло да се загрее. Користете длабок сад, бидејки во плитка тава маслото многу ќе прска.

Чекор 4: Секое парче риба извалакајте го во смесата за похување, потоа во овесните снегулки , посолете го и пржете го во загреано масло.

Чекор 5: Сите состојки за сосот соединете ги и сервирајте!

СОВЕТ: По желба може да користите филети од друга бела риба, како на пример ослич.