Испечати

Крцкави ежиња од компири

Крцкави ежиња од компири

Состојки

  • 24 млади компири за печење
  • 50 гр путер

Подготовка

Прекрасни крцкави ежиња од компири кои можат да послужат како одличен додаток на месо.
Се чистат убаво во врела вода компирите за да нема траги од земја бидејки ја чуваме лушпата при сервирање.
Сезагрева фурната на 200 степени.
Се сушат и се сечат на потенки коцки, но со ножот не се иде до крај на компирот така што при печење да остане цел.
Се ратопува путерот и се валат компирите во него.
Се прекрива тепсија со хартија за печење и се редат компите на неа. Се посолуваат со морска сол и бибер. Јас додадов и сусам. Се печат околу 45 минути и се сервираат топли.