Испечати

Салата од печен зеленчук

Салата од печен зеленчук

Состојки

  • 1 модар патлиџан
  • 1 цвет карфиол
  • 1 лажичка морска сол
  • 1/2 лажичка мелен бибер
  • по желба маслиново масло
  • по желба оцет балсамико

Подготовка

1. Модриот патлиџан убаво се мие и се сече на кругови со средна дебелина.

2. Карфиолот исто така се мие и се сече на помали парчиња.

3. Тавата за печење се обложува со хартија и на неа се распоредуваат парчињата зеленчук.

4. Врз зеленчукот се полева маслиново масло, морска сол и мелен бибер.

5. Се пече 20-25 минути на 200 степени.

* По желба пред сервирање може да се прелие со оцет балсамико.