Испечати

Палента со сусам и црно семе

Палента со сусам и црно семе

Состојки

  • 1 чаша палента
  • 3 чаши вода
  • 1 чаша јогурт
  • 100-150 гр сирење
  • 2 лажици сусам
  • 1 лажица мелено црно семе
  • прстофат сол

Подготовка

1. Во тенџере на оган се ставаат 3 чаши вода и откако водата ќе зоврие се додава 1 чаша палента и прстофат сол.

2. Кога палентата ќе почне да се згуснува се додава 1 чаша јогурт, 100-150 гр рендано сирење, 2 лажици сусам и 1 лажица мелено црно семе.

3. Добро се промешува и кога палентата ќе започне да се лепи за лажицата е готова и се трга од оган.