Испечати

Ганаш со малини

Ганаш со малини

Состојки

  • Ганаш со црно чоколадо
  • 200 гр. чоколадо
  • 100 мл слатка павлака
  • Ганаш со бело чоколадо
  • 200 гр. бело чоколадо
  • 100 мл слатка павлака
  • Желе од малини
  • 300 гр. малини
  • 10 лаж. шеќер
  • 10 гр. желатин

Подготовка

За ганашот е иста постапката и за црното чоколадо и за белото чоколадо, но се прават одделно.
Во сад на пареа се става чоколадото со слатката павлака, се меша се додека да се растопи чоколадото и да соединат убаво.
Прво го растопив црното чоколадо и оваа смеса се става во хартиени корпици ( бр. 1) , околу третина од корпицата да се наполни.
Се става во фрижидер за да се стегне малку.
Потоа истата постапка се повторува и со белото чоколадо и слатка павлака.
Добиената смеса се става врз претходно стегнатиот црн ганаш, уште една третина се полни во корпиците со оваа смеса.
Во сад на оган се ставаат малините, претходно одмрзнати, во нив се додава шеќерот и се мешаат додека шеќерот да се растопи и додека да зоврие смесата.
Се оставаат да се олади.
Во помал сад се става желатинот со 50мл вода да набабри. Кога малините ќе се подизладат во нив се додава желатинот убаво се промешува и од оваа смеса се става во претходно стегнатиот бел ганаш.
Се остава да се стегне и потоа може да се конзумираат.
Од оваа смеса и од малите корпици што ги користев излегоа околу 70 колачиња.