Испечати

Диетален колач од тиква(посно,веган, без глутен)

Диетален колач од тиква(посно,веган, без глутен)

Состојки

  • 400гр пире од тиква
  • 1 шола кокосово брашно
  • 150-200гр стевиа засладувач (или по вкус зависи колку е блага тиквата)
  • малку цимет

Подготовка

Диетално колаче, со малку калории, без глутен, вкусно и многу брзо се прави.

Се мешаат сите состојки, доколку смесата е ретка додадете кокосово брашно. Смесата се става во помало тавче обложено со најлонска фолија и се става во замрзнувач на 30мин.
Кокосово брашно можете да најдете во продавниците за здрава храна.
Слободно можете да додадете 2-3 лажици кокосово масло.
Може да се направи и комбинација тиква-банана,50/50 и така е многу вкусно.