Испечати

Топло ладен колач / Лава колач

Топло ладен колач / Лава колач

Состојки

  • 250гр брашно
  • 250гр шеќер во прав
  • 500гр маргарин
  • 500гр чоколадо за готвење
  • 10 јајца
  • 2 мали рамни лажички пециво
  • 2 ванилин шеќер

Подготовка

Маргаринот и чоколадото се топат на пареа и се додава шеќерот и ванилата. Кога ќе се растопат, се додава брашното и кратко се промешува на топло. На крај се додава пецивото и се лади смесата.
Во оладената смеса се ставаат 10те јајца, едно по едно и се меша постојано со жица за матење.
Во намрсен калап за мафини, се редат хартиени корпи и се полнат 3/4. Се печат на 250 степени, 5-6 мин- додека да се распукне како лава.
Се послужува топло, во комбинација со сладолед топка или овошје.