Испечати

Чоколадни колачиња

Чоколадни колачиња

Состојки

  • 200 гр црно чоколадо
  • 50 гр путер
  • 2 јајца
  • 80 гр кафен шеќер
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 1/2 кафена лажичка пециво
  • 190 гр брашно
  • малку сол
  • шеќер во прав

Подготовка

Се растопуват путерот и чоколадото и се мешат да се изедначи смесата. Се матат јајцата (како за кајгана) со шеќерот, ванилата, пецивото, солта и се додава смесата со чоколадо. На крај се додава и брашното. Се меша додека не се добие хомогена смеса која нормално е да биде потечна и се остава 2 часа во фрижидер. Откако ќе се стегне се прават топчиња, се валат убаво во шеќер во прав и се редат на хартија за печење. Се печат на 180 степени 11 минути. НЕ СМЕАТ ДА СЕ ПЕЧАТ ПОВЕКЕ ОД 12 МИНУТИ!