Испечати

Салата зимница

Салата зимница

Состојки

  • 1 кг црвени пиперки
  • ½ кг моркови
  • ½ кг краставички
  • ½ кг карфиол
  • ½ кг зелка
  • 9 лажици шеќер
  • 3 лажици сол
  • 330 мл алкохолен оцет
  • 200 мл масло

Подготовка

1. Пиперките ги сечиме на кругови ги ставаме во тенџере, ги потураме со шеќерот и солта. Оставаме така да стојат 3-4 часа и повремено мешаме.
2. Потоа пиперките ги вадиме и ги ставме во друг сад и во него ги додаваме морковите и краставичките кои претходно сме ги исекле на кругови, исецкана зелка и карфиолот поделен на повеќе цветови.
3. Во течноста која остана во садот во кој беа пиреките ги додаваме маслото и оцетот, го ставме на оган на проврие 1-2 минути и со течноста го потураме зеленчукот, промешуваме, го покриваме и оставаме да стои 24 часа со повремено промешување.
4. Откако ќе отстои зеленчукот го собираме во тегли.