Испечати

Еклери

Еклери

Состојки

  • 6 филџани вода
  • 3 филџана зејтин
  • 6 филџана брашно
  • 6 јајца
  • малку пециво
  • 1 маргарин
  • 3 филџана брашно (за фил)
  • 1л млеко
  • 20 лажици шекер
  • 2 жолчки

Подготовка

-Водата и зејтинот да зоврие потоа се додава 6 филџана брашно и се пржи 4-5 мин.
-Кога ќе се олади се ставаат 6 јајца и малку пециво.
-Се прават форми по желба.
Фил.
-Маргаринот се растопува и се става 3 филџани брашно и се пржи 5 мин.потоа се додава млекото шекерот и се промешува.
-Се трганува од огнот и се промешува со претходно изматените золчки (во подлабок сад) кога ке се олади филот се филуваат.
-По желба се става чоколаден прелив,